Články

2. neděle v mezidobí - domácí bohoslužba

Aktuality | Martin Staněk | 17.1.2021 00:00

"Co byste chtěli?", ptá se Ježíš dvou mladíků, kteří se vydali za ním. "Mistře, kde bydlíš?", odpovídají svorně.
Ježíš často klade podobnou klíčovou otázku - Co doopravdy chcete? Koho hledáte? Za koho mě pokládáte? O čem cestou rozmlouváte? Co chceš, abych pro tebe učinil? Jakoby snad nevěděl, po čem naše srdce touží. Chceme být zdraví a vidoucí, hledáme smysl, štěstí a spočinutí. Ale možná ne tak docela a vždy. Jako ti apoštolové po cestě z hory Tábor se i my občas dohadujeme, kdo je z nás nejlepší na světě.  Anebo nechceme být zdraví, protože nám to takto vyhovuje, zvykli jsme si.
Budoucí učedníci se také ptají - chtějí vědět, kde jejich učitel bydlí. Můžeme si položit podobnou otázku: kde bydlí Bůh v mém životě? V čem konkrétně, v jakých myšlenkách, v jaké činnosti, v jakém předmětu mého zájmu, v jakých vztazích...?  "Neboť kde je tvůj poklad, tam bude i tvé srdce", jak čteme v Matoušově evangeliu.
Pokud na tuto otázku neznáme jasnou odpověď, můžeme se k ní nechat dovést. "Pojďte a uvidíte!". To je výzva (povolání) k prožitku, ke zkušenosti s Bohem. Musíme se zvednout a jít, abychom viděli.  Abychom viděli a možná i zůstali.  Klidně až do pozdního večera!

Doba zavřených kostelů je v mnohém požehnáním pro ty, kdo chtějí prohloubit svoji domácí nebo komunitní modlitbu. Pro ty, kdo znovuobjevují druhou roli domácího stolu jako stolu modlitby a Božího slova, malého oltáře, který činí všechny kolem shromážděné rovnými.
Domácí liturgie je postavena na bohoslužbě slova. Tam, kde je hudební nadání, může se samozřejmě muzicírovat, zpívat, quod libet. Do bohoslužby je dobré co nejvíce zapojit děti a vůbec všechny, kteří se k bohoslužbě sešli, s malými dětmi se dají čtení zjednodušit a vhodně přizpůsobit podmínkám. Tam, kde nejsou z mnoha důvodů  "dva nebo tři shromážděni v mém (čti: Kristově ) jménu", tam, kde jsou lidé sami a nemohou se setkat se svými blízkými, doporučujeme využít nějakou online platformu a sejít se tak ve větším počtu. Jednotlivé části bohoslužby si tak lze rozdělit a prožít ji ve společenství. Na bohoslužbu slova může navázat agapé, tedy hostina, pohoštění, oběd, tzv. domácí "kafe po mši".

Na stole může být zapálená svice jako symbol narozeného a vzkříšeného Krista. Kdo se rád inspiruje liturgickými barvami, nechť pro dobu liturgického mezidobí (až do doby postní) užívá barvy zelené.  Kdo chce z různých důvodů bohoslužbu co nejvíce redukovat, nechť určitě zachová evangelium, prosby a modlitbu Otčenáš.

Zdroje a inspirace:

Zpěvy z Taizé    Mešní zpěvy    Kancionál     Hosana

Mešní liturgie z 2. neděle v mezidobí

 

Domácí /rodinná, komunitní/ liturgie:

Úvodní modlitba

Všemohoucí, věčný Bože,
ty řídíš všechno na nebi i na zemi;
vyslyš prosby svého lidu
a dej našim dnům svůj řád a mír.
Prosíme o to skrze tvého Syna Ježíše Krista, našeho Pána,
neboť on s tebou v jednotě Ducha Svatého
žije a kraluje po všechny věky věků.
Amen.

Úkon kajícnosti

Při tiché nebo soukromé bohoslužbě se lze na tomto místě stejně jako ve mši sv. krátce zastavit a zpytovat svědomí.
Případně lze vyslovit vlastními slovy prosbu o odpuštění hříchů, a na konci zvolat: Pane smiluj se, Kriste smiluj se, Pane smiluj se.

Gloria (chvalozpěv Sláva na výsostech Bohu)

Bohoslužba slova 

1. čtení - 1 Sam 3,3b-10.19

Čtení z první knihy Samuelovy.

Samuel spal ve svatyni, kde byla Boží archa. Tu Hospodin zavolal: "Samueli!" On odpověděl: "Tady jsem." Běžel k Elimu a řekl: "Tady jsem, volal jsi mě." On pravil: "Nevolal jsem tě, vrať se a spi." Šel tedy spát. Hospodin zavolal podruhé: "Samueli!" Samuel vstal, šel k Elimu a řekl: "Tady jsem, volal jsi mě." On odpověděl: "Nevolal jsem tě, synu můj; vrať se a spi." Samuel totiž neznal Hospodina, protože se mu Hospodin ještě nezjevil ve slově. Hospodin zavolal opět Samuela, potřetí. Vstal tedy, šel k Elimu a řekl: "Hle, tady jsem, volal jsi mě." Tu Eli pochopil, že chlapce volal Hospodin. Eli proto řekl Samuelovi: "Jdi spát. Bude-li pak volat, řekni: `Mluv, Hospodine, tvůj služebník poslouchá.'" Samuel tedy šel spát na své místo. Hospodin přišel, zastavil se a volal jako dříve: "Samueli, Samueli!" A Samuel řekl: "Mluv, tvůj služebník poslouchá." Samuel rostl a Hospodin byl s ním a nedopustil, aby nějaké jeho slovo přišlo nazmar.

Mezizpěv – Žalm 40

odp.: Hle, přicházím, Pane, splnit tvou vůli.

Pevně jsem doufal v Hospodina,
on se ke mně sklonil a vyslyšel mé volání.
Novou píseň vložil mi do úst,
chvalozpěv našemu Bohu.

V obětních darech si nelibuješ,
zato jsi mi otevřel uši.
Celopaly a smírné oběti nežádáš,
tehdy jsem řekl: "Hle, přicházím.

Ve svitku knihy je o mně psáno.
Rád splním tvou vůli, můj Bože,
tvůj zákon je v mém nitru."

Spravedlnost jsem zvěstoval ve velkém shromáždění,
svým rtům jsem nebránil, ty to víš, Hospodine!

odp.: Hle, přicházím, Pane, splnit tvou vůli.

2. čtení – 1 Kor 6,13c-15a.17-20

Čtení z prvního listu svatého apoštola Pavla Korinťanům.

(Bratři a sestry!) Tělo není pro smilnění; je pro Pána a Pán pro tělo. A Bůh, který vzkřísil Pána, vzkřísí svou mocí také nás. Nevíte, že vaše těla jsou údy Kristovými? Kdo se však oddá Pánu, je s ním jeden duch. Utíkejte před smilstvem! Každý jiný hřích, kterého se člověk dopustí, je mimo tělo. Kdo se však oddá smilnění, prohřešuje se proti vlastnímu tělu. Nebo nevíte, že vaše tělo je chrámem Ducha Svatého, který ve vás bydlí a kterého vám dal Bůh, a že proto už nepatříte sami sobě? Byli jste přece koupeni, a to za (vyskou) cenu. Oslavujte proto Boha svým tělem.
 

Evangelium – Jan 1,35-42

Slova svatého evangelia podle Jana.

Jan stál se dvěma ze svých učedníků. Pohlédl na Ježíše, jak jde kolem, a řekl: "Hle, beránek Boží!" Ti dva učedníci slyšeli, co říká, a šli za Ježíšem. Ježíš se obrátil a viděl, že jdou za ním. Zeptal se jich: "Co byste chtěli?" Odpověděli mu: "Rabbi" - to přeloženo znamená Mistře - "kde bydlíš?" Řekl jim: "Pojďte a uvidíte!" Šli tedy, viděli, kde bydlí, a ten den zůstali u něho; bylo kolem čtyř hodin odpoledne. Jeden z těch dvou učedníků, kteří to od Jana slyšeli a šli za ním, byl Ondřej, bratr Šimona Petra. Ten nejdříve nalezl svého bratra Šimona, řekl mu: "Našli jsme Mesiáše!" - to přeloženo znamená Kristus - a přivedl ho k Ježíšovi. Ježíš na něj pohlédl a řekl: "Ty jsi Šimon, syn Janův. Budeš se jmenovat Kéfas," to je v překladu Petr (Skála).
_________________________________________________________________________________

Po přečtení Božího slova je možné opět vyslechnout promluvu Mons. Tomáše Halíka (zveřejňuje se vždy v sobotu dopoledne). Případně lze setrvat v tiché meditaci nebo podle situace a složení účastníků domácí liturgie samostatně reagovat na čtené texty.  

Promluva obsahuje i přímluvy a modlitbu Otčenáš.

Přímluvy

Je mnoho situací, lidí, za které je dobré se modlit. Do modliteb je možné zahrnout obzvláště ty, kdo jsou dnes nejvíce ohroženi celosvětovou pandemií, všechny blízké i vzdálené, věřící i nevěřící, církev, přírodu, celý svět. Po jednotlivých přímluvách se může volat (nebo zpívat!) Kyrie eleison, nebo Pane, smiluj se anebo Prosíme tě, vyslyš nás.  S dětmi najdete mnohé nápěvy např. ve zpěvníku Hosana  nebo ve zpěvech z Taizé.

Všechny modlitby, vyslovené i nevyslovené, můžeme zahrnout do modlitby, kterou nás naučil Ježíš:

Modlitba Otčenáš

Otče náš, jenž jsi na nebesích,
posvěť se jméno tvé.
Přijď království tvé.
Buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi.
Chléb náš vezdejší dej nám dnes.
A odpusť nám naše viny,
jako i my odpouštíme našim viníkům.
A neuveď nás v pokušení,
ale zbav nás od zlého.
(Neboť tvé je království,
i moc i sláva na věky. Amen.)

Závěrečná modlitba a prosba o požehnání

Naplň nás, Bože, svým Duchem
a dej, ať nás všechny,
kteří se shromažďujeme kolem stolu tvého slova,
spojuje vjedno tvá láska.
Skrze Krista, našeho Pána.
 
Ať nás a naše blízké provází a žehná
všemohoucí Bůh, Otec i Syn + i Duch svatý.
O.: Amen.

 

_________________________________________________________

Přejeme krásně prožitou neděli i celý týden, přejeme požehnaný a šťastný nový rok 2021 a těšíme se na osobní setkání,
Martin Staněk a tým Akademické farnosti

 

Vizuální doprovod: Fotografie MS ze Svaté země (2012)

Vizuální doprovod jarní fáze prázdných kostelů - cyklus Sundám tě, ať bJežíš 

Cyklus kázání Tomáše Halíka z prázdného kostela vyšel knižně v září 2020 v Nakladatelství Lidové noviny

Související články

Komentáře